Prowadząc program chcieliśmy rozmiłować dzieci w czytaniu książek, nauczyć je samodzielnego poszukiwania i wybierania odpowiedniej do swoich potrzeb literatury,  zainteresować historią własnego miasta opowiedzianą z perspektywy dziecka.

Formy realizacji: rozmowy z dziećmi, prezentacje interaktywne, spacery literackie, spotkania na poddaszu Szkatułki i w księgarni.

Podczas spotkań rozmawialiśmy z dziećmi o tym jakie książki lubią czytać, czy lubią czytać, a jeżeli nie, to dlaczego i jak można to zmienić. O czym powinni pisać autorzy literatury dla dzieci i młodzieży.

Program realizowany był wyłącznie dla klas ze szkół warszawskich, ponieważ inspiracją do spaceru literackiego była „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego, książka, która została wyróżniona Grand Prix w trzeciej edycji Konkursu im. Astrid Lindgren. Wędrując z klasami ulicami terenu getta warszawskiego szukaliśmy miejsc opisanych w książce, rozmawialiśmy o historii żydowskiego chłopca, dlaczego nie chodził do szkoły, czym zajmował się opiekujący się nim Dziadzio, dlaczego, w pewnym momencie musieli się rozstać.

Dodatkowym elementem programu było spotkanie w małej księgarni, w której każda z klas miała za zadanie wybrać książki do swojej biblioteki szkolnej.

Autorki programu: Nadia Schmidt, Daria Schmidt.

Program został zrealizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.

Programu nie będziemy kontynuować, ale chcemy zachęcić nauczycieli, zwłaszcza języka polskiego i historii, do podjęcia pracy z klasami według dobrze sprawdzającego się naszego pomysłu. Dlatego przygotowaliśmy materiały do wykorzystania przez nauczycieli i bibliotekarzy, które pomogą zachęcić uczniów do czytania, chodzenia do księgarni, korzystania z biblioteki.