Całoroczny program o przyrodzie, klimacie i wpływie człowieka na zmiany środowiska w mieście dla przedszkoli i klas I-III szkoły podstawowej.

Program przeznaczony  był dla wszystkich grup przedszkolnych i klas I-III szkoły podstwowej.

W zależności od poziomu nauczania różne były założenia i efekty, które miał przynieść dzieciom udział w programie. Adekwatnie do wieku dobieraliśmy inne tematy i formy pracy.

W pracy z maluszkami (3-4 latkami) dążyliśmy do tego, żeby dzieci zrozumiały, że po za ulicami pełnymi samochodów, budynkami wznoszonymi dla potrzeb człowieka, rosną w mieście drzewa, śpiewają ptaki, pod krzakami w dzień chronią się różne ssaki, że człowiek, nawet taki zupełnie mały, może pomagać zwierzętom, dbać o owady, ptaki, jeże.
Starszym dzieciom (5-6 latkom) pokazywaliśmy, że miasto to miejsce życia nie tylko ludzi, ale też ogromnej ilości zwierząt, które tak samo jak my ludzie, potrzebują odpowiednich przestrzeni do życia, dostępu do wody i zdrowego pokarmu, jakie znaczenie dla życia w wielkim mieście mają drzewa i inne rośliny, jakie działania człowieka wpływają niekorzystnie na środowisko naturalne i zmiany klimatu, na czym polegają wybrane zjawiska przyrodnicze.
Dzieci z klas I-III (7-9 latki) uwrażliwialiśmy na kwestie środowiska naturalnego i zmian klimatu, uświadomiając dzieciom, że nasze miasto jest miejscem dużej wciąż bioróżnorodności,  wyrabiamy w młodziutkich osobach nawyki służące ochronie przyrody, przeciwdziałaniu zmianom klimatu, utrzymaniu równowagi ekosystemu w okolicy szkoły, pobudzeniu u dzieci potrzeby poznawania zjawisk naturalnych, dowiadywania się jakie mają właściwości fizyko-chemiczne woda, powietrze, światło i jak warunkują funkcjonowanie organizmów.

Tytułowe drzewo stało się stałym elementem i osnową tematyczną naszych programów z zakresu edukacji ekologiczno-przyrodniczej. Wybraliśmy drzewo ze względu na symbolikę, znaczenie w kulturze, ale przede wszystkim fascynującą biologię, ekologię i znaczenie drzew oraz możliwości inspiracji do pracy z dziećmi.

Szczegółowe informacje o założeniach do programu dla poszczególnych poziomów nauczania: Drzewo w mieście (przedszkola) i Drzewo w mieście (szkoły).

Autorka programu: Daria Schmidt.
Projekt pomocy dydaktycznych, ilustracji, rekwizytów: Daria Schmidt, Magdalena Dukaczewska.

W danym roku szkolnym programem objętych było od 1000 do 2000 dzieci w wieku od 3 do 9 lat. Każda grupa/klasa z którą pracowałyśmy brało udział w od 8 do 12 warsztatów.
Edycje I-VIII zostaly zrealizowane w ramach zadań publicznych współfinansowanych przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy. Opis edycji VIII realizowanej w 2023/2024.

Program będzie kontynuowany jako program Drzewo w dwóch formach:
– od roku szkolnego 2025/2026 jako całoroczny cykl edukacji klimatyczno-przyrodniczej dla przedszkoli i klas I-IV (nabór od 1 września 2025);
– w dalszej przyszłości jako szkolenia dla osób edukatorskich i nauczycielskich.

Obecnie prowadzimy nowy program dotyczący środowiska naturalnego wielkiego miasta Zobacz z nami! Naturę miasta
(w Warszawy i bliskiej okolicy) w formie obserwacji w terenie:
Miejskie obserwacje przyrodnicze (szkoły podstawowe, przedszkola).
Miejskie obserwacje przyrodnicze. Cykl (dzieci + pełnoletni opiekunowie).
Podmiejskie obserwacje przyrodnicze (dorośli, pełnoletnia młodzież).