Prowadząc program chcieliśmy rozmiłować dzieci w czytaniu książek, nauczyć je samodzielnego poszukiwania i wybierania odpowiedniej do swoich potrzeb literatury, zainteresować historią własnego miasta opowiedzianą z perspektywy dziecka.
Formy realizacji: rozmowy z dziećmi, prezentacje interaktywne, spacery literackie, spotkania na poddaszu Szkatułki i w księgarni.
Podczas spotkań rozmawialiśmy z dziećmi o tym jakie książki lubią czytać, czy lubią czytać, a jeżeli nie, to dlaczego i jak można to zmienić. O czym powinni pisać autorzy literatury dla dzieci i młodzieży.
Program realizowany był wyłącznie dla klas ze szkół warszawskich, ponieważ inspiracją do spaceru literackiego była „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego, książka, która została wyróżniona Grand Prix w trzeciej edycji Konkursu im. Astrid Lindgren. Wędrując z klasami ulicami terenu getta warszawskiego szukaliśmy miejsc opisanych w książce, rozmawialiśmy o historii żydowskiego chłopca, dlaczego nie chodził do szkoły, czym zajmował się opiekujący się nim Dziadzio, dlaczego, w pewnym momencie musieli się rozstać.
Dodatkowym elementem programu było spotkanie w małej księgarni, w której każda z klas miała za zadanie wybrać książki do swojej biblioteki szkolnej.
Autorki programu: Nadia Schmidt, Daria Schmidt.
Program został zrealizowany w ramach projektu współfinansowanego przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.
Program nie będzie już dalej prowadzony.
Zobacz również:
31 lipca, 2024
Źródło wody
Gdzie w naszej okolicy znajduje się czysta woda i czy jest dostępna dla dzikich i bezdomnych…
14 lutego, 2022
Szekspir w kosmosie
Dramaty Szekspira w różnych konwencjach, nauka gry z maską, techniki teatru cieni, inscenizacja…
13 lutego, 2022
Don Kichot – wystawa interaktywna
Zajęcia artystyczne dla dzieci inspirowane utworem Miquela de Cervantesa "Don Kichot z La Manchy".