Osoby Szkatułki


Szkatułkę tworzą osoby w dużym przedziale wieku, od lat prowadzące działania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Są wśród nas artyści, rzemieślnicy, filologowie, przyrodnicy, profesjonaliści i pasjonaci różnych dziedzin. Każdy z nas, w różnych momentach życia pracował z dziećmi i młodzieżą, niektórzy przez całe życie zawodowe.

Daria


Daria Schmidt – studiowała Naukę o Zwierzętach (SGGW). Od 1994 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą w różnej sytuacji społecznej i ekonomicznej. Jest od 1986 wegeterianką, a od 2012 weganką.

Animatorka ideii Szkatułki, zajmuje się w Fundacji zarządzaniem, opracowywaniem metod pracy
z przedszkolakami i uczniami, przygotowywaniem edukatorów do pracy w placówkach oświatowych
i nauczycieli do pracy metodami Szkatułki.

Tworzy programy edukacyjne dotyczące praw
i ochrony zwierząt, środowiska przyrodniczego, ekologii, ale też sztuk wizualnych i architektury. Projektuje i wykonuje kostiumy, rekwizyty i scenografię do realizacji Szkatułki.

Nadia


Nadia Schmidt – studiowała filologię klasyczną na UW, obecnie uczy się tańca współczesnego w różnych szkołach za granicą, przez kilka lat tańczyła flamenco w Polsce i Hiszpanii. Interesuje się klasyką literatury i kina, zwłaszcza Europy i Ameryki Łacińskiej. Od urodzenia jest wegeterianką, a od 2012 weganką.

W Szkatułce zajmuje się zarządzaniem, przygotowuje edukatorów do pracy w placówkach oświatowych. Tworzy programy literackie i teatralne, adaptując klasykę literatury dla dorosłych. Prowadzi zajęcia dla młodzieży z dziedziny literatury, kultury, historii, mitologii greckiej i rzymskiej.

Herbi


Herbert Raniszewski – z zawodu malarz i projektant grafiki oraz psycholog. Wieloletni animator grupy samopomocowej w Stowarzyszeniu Lambda w Warszawie.

W Szkatułce jest współautorem koncepcji programów i scenariuszy działań dotyczących sztuk wizualnych i architektury. Przez kilka lat był edukatorem w programach z malarstwa, rzeźby, architektury i historii sztuki. Przygotowuje do pracy z dziećmi edukatorów i nauczycieli. Projektuje i wykonuje pomoce edukacyjne do naszych działań.

Jacek


Jacek Walawender – edukator, animator, trener, streetworker. Aktywnie działa na Osiedlu Jazdów wspierając je na wszelkie sposoby, na jakie tylko zdoła wpaść. Ponadto uważa, że gdyby filmu i literatury nie było, należałoby je wymyślić.

W Szkatułce współtworzy koncepcje programów interdyscyplinarnych, scenariusze do pracy z uczniami i prowadzi warsztaty edukacyjne. Najczęściej łączy w nich nauki ścisłe, historię, literaturę i sztukę w jedną zgrabną całość.

Tomek


Tomasz Zdrojewski – pedagog, specj. psychopedagogika kreatywności (APS). Przez osiem lat pracował w Stowarzyszeniu Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga-Północ z marginalizowanymi i zagrożonymi wykluczeniem  dziećmi i młodzieżą. Od 12 lat związany z polskim ruchem ochrony przyrody, członek Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Obecnie rzecznik prasowy koalicji i Fundacji Niech Żyją!. Specjalizuje się w problematyce ochrony przyrody i zwierząt, angażując na rzecz aktywizacji i zmiany społecznej. Ukończył Szkołę Trenerów dla Dobrego Klimatu. Grafik komputerowy i designer.

W Szkatułce od 2020 zajmuje się tworzeniem programów dotyczących środowiska i klimatu, materiałów dydaktycznych i graficznych, pracą z nauczycielami i uczniami.

Gabi


Gabriela Peda – z zawodu jest poligrafem, studiowała turystykę. Jest przewodniczką w Kampinoskim Parku Narodowym. Z zamiłowania ornitolożka.
W Szkatułce od 2019 prowadzi warsztaty edukacji przyrodniczej, ekologicznej i naukowej dla przedszkolaków, spacery ornitologiczne dla nauczycieli.

Magdalena


Magdalena Dukaczewska – Absolwentka wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi otwartą pracownię malarstwa i linorytu na warszawskiej Pradze.

Nie mogę sobie wyobrazić życia bez kontaktu ze zwierzętami i bez rysowania. Wychowywałam się z psami, kotami, chomikami, szczurami i papugami. Obecnie pracuję nad zagadnieniem „jak znaleźć czas na wychowywanie dwóch córek, opiekę nad dwoma psami, dwoma królikami i kotem, realizację projektów artystycznych i edukacyjnych, fotografowanie ptaków i wolontariat w fundacji Noga w Łapę zajmującej się ptakami w mieście”.

W Szkatułce prowadzi warsztaty przyrodnicze i artystyczne oraz zajmuje się projektowaniem materiałów edukacyjnych.

Aldona


Aldona Święcicka – magister rachunkowości i finansów (UW). Specjalizuje się w rachunkowości organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych i innych przedsiębiorstw. Prowadzi biuro rachunkowe.

W Szkatułce zajmuje się zarządzaniem, księgowością, sprawami kadrowymi i płacowymi.

WSPÓŁPRACUJĄ


Współpracują lub współpracowali z nami:

Grażyna Schmidt, Oskar de Sage, Agata Sowicka, Małgorzata Sołtysiak, Agata Nocuń, Bożena Pysiewicz, Barbara Kaliciuk, Renata Markowska, Anna Rudzińska-Kon, Longina Szczepańska, Olga Ostas, Maciej Sanigórski, Barbara Sulecka, Julia Żardecka, Małgorzata Karkosz, Liwia Konarzewska, Zuzanna Młotek, Franciszek Orłowski, Asia Gwarek, Sam Górska, Natalia Nguyen, Ewelina Pietruczuk, Piotr Pardela, Igor Buszkowski.