Osoby Szkatułki


Szkatułkę tworzą osoby w dużym przedziale wieku, od lat prowadzące działania edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Są wśród nas artyści, rzemieślnicy, filologowie, przyrodnicy, profesjonaliści i pasjonaci różnych dziedzin. Każdy z nas, w różnych momentach życia pracował z dziećmi i młodzieżą, niektórzy przez całe życie zawodowe.

Daria


Daria Schmidt – studiowała Naukę o Zwierzętach (SGGW). Od 1994 roku pracuje z dziećmi i młodzieżą w różnej sytuacji społecznej i ekonomicznej. Jest od 1986 wegeterianką, a od 2012 weganką.

Animatorka ideii Szkatułki, zajmuje się w Fundacji zarządzaniem, opracowywaniem metod edukacji dzieci i młodzieży, szkoleniem edukatorów i nauczycieli.

Tworzy programy edukacyjne dotyczące praw i ochrony zwierząt, środowiska przyrodniczego, ekologii, klimatu, ale też sztuk wizualnych i architektury. Projektuje i wykonuje kostiumy, rekwizyty i scenografię do realizacji Szkatułki.

Nadia


Nadia Schmidt – studiowała filologię klasyczną na UW. Przez kilka lat tańczyła flamenco w Polsce i Hiszpanii. Interesuje się klasyką literatury i kina, zwłaszcza Europy i Ameryki Łacińskiej. Od urodzenia jest wegeterianką, a od 2012 weganką.

W Szkatułce zajmuje się zarządzaniem, przygotowuje edukatorów do pracy w placówkach oświatowych metodami Szkatułki. Tworzy programy z dziedziny literatury, w tym mitologii greckiej i rzymskiej, muzyki, opery, kina, sztuki współczesnej.

Herbi


Herbert Raniszewski – z zawodu malarz i projektant grafiki oraz psycholog. Wieloletni animator grupy samopomocowej w Stowarzyszeniu Lambda w Warszawie.

W Szkatułce jest współautorem scenariuszy działań dotyczących sztuk wizualnych i architektury. Przez kilka lat był edukatorem w programach z malarstwa, rzeźby, architektury i historii sztuki. Przygotowuje edukatorów do pracy w przedszkolach i klasach I-III. Projektuje i wykonuje pomoce edukacyjne do naszych działań.

Jacek


Jacek Walawender – edukator, animator, trener, streetworker. Aktywnie działa na Osiedlu Jazdów wspierając je na wszelkie sposoby, na jakie tylko zdoła wpaść. Ponadto uważa, że gdyby filmu i literatury nie było, należałoby je wymyślić.

W Szkatułce współtworzy koncepcje programów interdyscyplinarnych, scenariusze do pracy z uczniami i prowadzi warsztaty edukacyjne. Najczęściej łączy w nich nauki ścisłe, historię, literaturę i sztukę w jedną zgrabną całość.

Tomek


Tomasz Zdrojewski – pedagog, specj. psychopedagogika kreatywności (APS). Przez osiem lat pracował w Stowarzyszeniu Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga-Północ z marginalizowanymi i zagrożonymi wykluczeniem  dziećmi i młodzieżą. Od 12 lat związany z polskim ruchem ochrony przyrody, członek Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. Obecnie rzecznik prasowy koalicji i Fundacji Niech Żyją!. Specjalizuje się w problematyce ochrony przyrody i zwierząt, angażując na rzecz aktywizacji i zmiany społecznej. Ukończył Szkołę Trenerów dla Dobrego Klimatu. Grafik komputerowy i designer.

W Szkatułce od 2020 zajmuje się tworzeniem programów dotyczących środowiska i klimatu, materiałów dydaktycznych i graficznych, pracą z nauczycielami i uczniami.

Gabi


Gabriela Peda – z zawodu jest poligrafem, studiowała turystykę. Jest przewodniczką w Kampinoskim Parku Narodowym. Z zamiłowania ornitolożka.
W Szkatułce od 2019 prowadzi warsztaty edukacji przyrodniczej, ekologicznej i naukowej dla przedszkolaków, spacery ornitologiczne dla nauczycieli.

Magdalena


Magdalena Dukaczewska – Absolwentka wydziału grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadzi otwartą pracownię malarstwa i linorytu na warszawskiej Pradze.

Nie mogę sobie wyobrazić życia bez kontaktu ze zwierzętami i bez rysowania. Wychowywałam się z psami, kotami, chomikami, szczurami i papugami. Obecnie pracuję nad zagadnieniem „jak znaleźć czas na wychowywanie dwóch córek, opiekę nad dwoma psami, dwoma królikami i kotem, realizację projektów artystycznych i edukacyjnych, fotografowanie ptaków i wolontariat w fundacji Noga w Łapę zajmującej się ptakami w mieście”.

W Szkatułce prowadzi warsztaty przyrodnicze i artystyczne oraz zajmuje się projektowaniem materiałów edukacyjnych.

Aldona


Aldona Święcicka – magister rachunkowości i finansów (UW). Specjalizuje się w rachunkowości organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych i innych przedsiębiorstw. Prowadzi biuro rachunkowe.

W Szkatułce zajmuje się zarządzaniem, księgowością, sprawami kadrowymi i płacowymi.

WSPÓŁPRACUJĄ


Współpracują lub współpracowali z nami:

Grażyna Schmidt, Oskar de Sage, Agata Sowicka, Małgorzata Sołtysiak, Agata Nocuń, Bożena Pysiewicz, Barbara Kaliciuk, Renata Markowska, Anna Rudzińska-Kon, Longina Szczepańska, Olga Ostas, Maciej Sanigórski, Barbara Sulecka, Julia Żardecka, Małgorzata Karkosz, Liwia Konarzewska, Zuzanna Młotek, Franciszek Orłowski, Asia Gwarek, Sam Górska, Natalia Nguyen, Ewelina Pietruczuk, Piotr Pardela, Olesia Bugajevksaja, Igor Buszkowski, Yulia Sulza, Kasia Udrycka, Kamila Musiatowicz, Lena Krajewska, Basia Druzga, Ania Bolewska.