Program edukacji kulturalnej i naukowej, przeznaczony dla klas I-VIII szkoły podstawowej. Składa się z kilkunastu działań, z których każde łączy wybrane dziedziny – literaturę, sztuki wizualne, muzykę, teatr, film, architekturę, ale też historię i naukę.

Trzy słowa określają nasz program – wyobraźnia, antyk i współczesność.

WYOBRAŹNIA. Pracując od siedmiu lat z młodymi osobami, stale zauważamy problem u uczniów w swobodnym korzystaniu z własnej wyobraźni, po to żeby tworzyć, wymyślać, projektować, ale też wczuwać się w sytuację innych, w odniesieniu do sytuacji rówieśniczych i innych zdarzeń w ich życiu, w zrozumieniu literatury, sztuki, historii i nauki.

ANTYK I WSPÓŁCZESNOŚĆ. Zależy nam na zapoznaniu i zainteresowaniu młodych osób tradycją antyczną i formami jej obecności w literaturze, sztuce, nauce i życiu teraźniejszym oraz kształcenie w uczniach umiejętności korzystania z dziedzictwa kultury. 

Programowi patronują wielcy starożytnej Grecji i Rzymu – kobiety i mężczyźni. Antyk, w poszczególnych działaniach, jest różnie wykorzystany – jako zbiór opowieści kształtujących część naszej kultury (mitologia), punkt wyjścia do rozwijania zainteresowań literaturą (motyw władzy i inne motywy), jako inspiracja do poznawania nauki i historii („Metamorfozy” Owidiusza, twierdzenie Pitagorasa, „Dzieje” Herodota).

Formy realizacji:
rezydencje w szkołach (na przestrzeni tygodnia w jednej szkole prowadziliśmy od 5 do 10 działań; 
spacerów;
materiały multimedialne do prowadzenia lekcji przez nauczycielki/li ( Internetowe lekcje klikane, Wyspy z sześciu stron świata).

Przebieg i zgłoszenia szkół na rezydencje i spacery:
Każde działanie podczas rezydencji/spacer trwają 3 h zegarowe.
Na rezydencje szkoły zgłaszają po kilka klas (nauczyciele poszczególnych klas, wybierają odpowiadające klasie działanie/działania; w trakcie rezydencji konkretna klasa może wziąć udział w więcej niż jednym tematycznie działaniu; rozplanowanie rezydencji ustalamy z każdą ze szkół, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem prowadzenia rezydencji).
Na spacery szkoły mogą zgłaszać pojedyncze klasy (nauczyciele poszczególnych klas, wybierają odpowiadający klasie spacer).

Autorka programu: Nadia Schmidt.
Scenariusze spotkań: Nadia Schmidt, Maciej Sanigórski, Jacek Walawender.
Pomoce edukacyjne i rekwizyty: Daria Schmidt, Nadia Schmidt, Agata Nocuń.  

I i II edycja realizowane w ramach zadań publicznych współfinansowanych przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.

Program nie będzie już dalej prowadzony.
Nauczycielki i nauczyciele mogą jednak dalej korzystać z multimedialnych materiałów do prowadzenia lekcji: Internetowe lekcje klikane.