Idea i historia Szkatułki
Idea
Tworzymy edukację, która pomaga zrozumieć zależności pomiędzy środowiskiem naturalnym i działaniami człowieka, chronić zasoby przyrodnicze, poznawać i wykorzystywać dorobek kultury i sztuki, odkrywać i rozwijać własny potencjał.
Pracując z dziećmi zapewniamy im warunki do swobodnego wyrażania swoich odczuć, dzielenia się przemyśleniami, bezpiecznego rozwoju psychicznego i społecznego, kształtowania wrażliwości na przyrodę, odnajdywania własnych pasji. Młodzieży dajemy okazję do samodzielnego i niezależnego myślenia, umiejętności korzystania z kultury, sztuki i nauki, zainteresowania się kwestiami środowiska naturalnego, podejmowania działań aktywistycznych, jeśli młode osoby mają taką potrzebę. Dorosłych staramy się zainteresować kwestiami dbałości o wysoką jakość środowiska przyrodniczego i kulturowego, ochroną i tworzeniem praw zwierząt, edukacją odnoszącą się do bogactwa kultury i do różnych dziedzin sztuki.
Sami projektujemy i wykonujemy rekwizyty, maski, kostiumy, pomoce edukacyjne do naszych programów i działań. Staramy się używać materiałów wyprodukowanych z troską o środowisko naturalne, prawa zwierząt i o godne warunki pracy. Wykorzystujemy zebrane przez nas materiały naturalne i wyselekcjonowane pochodzące z odzysku.
Informacja o aktualnie realizowanych programach edukacyjnych i działaniach na stronie głównej.
Historia
2015-2024:
Zrealizowaliśmy kilkadziesiąt autorskich programów edukacyjnych. Specjalizowaliśmy się w całorocznych programach sprzęgniętych z podstawą programową, które prowadziliśmy dla placówek oświatowych w ramach „siatki lekcyjnej. W danym roku szkolnym pracowaliśmy stale z od 1500 do 3000 przedszkolaków i osób uczniowskich oraz od 100 do 200 nauczycielek/li. Były to:
dla przedszkoli i klas I-IV- Drzewo w mieście, Mały wielki człowiek;
dla klas I-VIII szkół podstawowych- Wyobraźnia do potęgi n-tej;
dla klas I-III szkół ponadpodstawowych- Klimatyczne formy uliczne.
Programy całoroczne stały się punktem wyjścia do cykli szkoleniowych dla nauczycieli/lek oraz edukatorów/ek w podnoszących kompetencje w zakresach każdego z programów.
Angażowaliśmy się aktywnie w prace BKDS-u ds. Edukacji.
Programy realizowaliśmy w placówkach i na naszym poddaszu. Poddasze to mieszkanie prywatne osoby z zespołu (udostępniane bezpłatnie Szkatułce). Przyjmowaliśmy na nim grupy w ciągu roku szkolnego i w ramach Lata i Zimy w mieście. W przestrzeni pełnej rozwieszonych na ścianach kostiumów, masek, elementów dekoracji, ale też rzeczy prywatnych, w kameralnej atmosferze odgrywaliśmy z młodymi osobami fragmenty komedii Szekspira, „odbywaliśmy podróż” Odyseusza, robiliśmy maski, kukiełki, rozmawialiśmy o świecie, planetach, bogach, boginiach i ludziach. Poddasze było swego rodzaju domowym domem kultury, poprowadziliśmy tu m.in. Szekspira w kosmosie, Odyseę – niezwykłą podróż, Don Kichota – wystawę interaktywnę, Stare zabawki z kufra, Feniksa, dywan i amulet.
W okresie pandemii nie zmniejszyliśmy skali działań – przez krótki czas prowadziliśmy warsztaty online, potem ponownie na żywo w reżimie sanitarnym (placówki ufały nam i nie chciały przerwy w realizacji programów Szkatułki).